Home / חדשות / מה זה מציאות מדומה?

מה זה מציאות מדומה?


גם אם אתם שייכים לעולם הטכנולוגיה או לא, כנראה יצא לכם לשמוע על מציאות מדומה או VR, הביטוי המקביל הלועזי שלו. למרות זאת, היום אנחנו נסביר לכם לעומק את מה זה וכיצד היא באה לידי ביטוי היום.

האם אי פעם דמיינתם את עצמכם מתחרים בפורמולה 1? מובילים מתקפה אווירית על צבא אוייב? או אפילו חלמם על להיות אסטרונאוטים בחלל ולבצע משימות שונות? אז מהיום תפסיקו לחלום כי יש לכם אפשרות לעשות את כל הדברים האלה בזכות משקפי המציאות המדומה שהתחילו לצאת בשוק. נכון, אתם עדיין לא באמת תהיו בחלל, אבל זה הדבר הכי קרוב שתגיעו אליו נכון להיום. זה מה שמציאות מדומה עושה, היא מדמה לנו סיטואציות מנקודת המבט שלנו, כאילו אנחנו שם, רק מהסלון בבית.

ההגדרה המילונית של מציאות מדומה היא: ״סימולציה של סביבה, מלאה במידת האפשר, באמצעות מחשב או טלפון נייד באופן הנותן למשתמש המחשב אשליה כי הוא באמת בסביבה המציאותית אותה מדמה המחשב וכי הוא אינו משתמש במחשב״.

למעט ההגדרה היבשה הזאת בטח נתקלתם במציאות המדומה אין ספור פעמים בחייכם בסרטים, ספרים ועוד מקומות רבים. למשל, איך אפשר לא להתייחס לטרילוגיית המטריקס שבנוייה על הקונספט של המציאות המדומה. גיבור הסדרה, מתכנת מחשבים, מגלה לפתע שהחיים שהוא חיי הם שקר אחד גדול ובעצם אנחנו חיים במציאות מדומה- ״המטריקס״. על ידי גלולה אדומה שהוא לוקח הוא נחשף אל העולם האמיתי שבו בני אדם ומכונות נלחמים אחד בשני וכל השאר ידוע. כנראה שאותם אנשים בסרט שמשועבדים למכונות בעולם האמיתי, התחילו מנקודה דומה למה שאנחנו עתידים לקבל עם התפתחות משקפי המציאות המדומה. אבל אל תדאגו בינתיים, יש לנו עוד קצת זמן.

עוד הרבה לפני שידענו איך לפתח משקפי VR או המצאנו את שפת התכנות לזה, ידענו היטב לאן זה יכול לקחת אותנו, ההשלכות, הביקורת ואיך זה ישנה אותנו. והנה, מסתמן שהיום שבו המציאות המדומה הופכת ממדומה לאמיתית הגיע.Red_and_blue_pill-min

כיצד המציאות המדומה באה לידי ביטוי היום

אחרי שהסברנו לכם על הקונספט הכללי, נתחיל מזה שפייסבוק התחילה את מירוץ החימוש המדומה כאשר היא הכריזה שהיא הולכת לרכוש את חברת Oculus ביולי 2014 בשווי של 2 מיליארד דולר, שמאז כבר התחילה לשווק את המוצר הראשון שלה- The Oculus Rift. לאט לאט, חברות רבות החלו להיכנס לתחום כמו מייקרוסופט, פלייסטיישן, HTC, סמסונג ועוד. זאת אומרת, כפי שנראה היום המציאות המדומה מתחילה להתפתח לכדי מוצר שכל אחד מאיתנו יוכל להנות ממנו בבית במחיר סביר. נכון, המחירים היום יקרים יחסית למה שאנחנו רגילים אליהם, אבל הם עדיין נגישים לצריכה המונית.

דבר שהפתיע מאוד זה שהחברה שציפינו כל כך שתיכנס אל תוך המרוץ הזה ותילחם ראש בראש בפייסבוק, גוגל, הודיעה על הפתרון ה-לאו קוסט שלה, משקפי מציאות מדומה מקרטון- Google Cardboard. למעשה גוגל הלכה על אסטרטגייה שונה, במקום לפתח ולמתוח את קצה גבול היכולת של טכנולוגיית ה-VR הנוכחית, היא החליטה לתת פתרון של מציאות מדומה להמונים. יתכן שזה בגלל שגוגל רוצים לפנות אל קהל שלא יכול להרשות לעצמו לרכוש את המוצרים היקרים והטובים, או לחילופין שהיא נתפסה עם המכנסיים למטה ועוד אין לה הברקה בתחום שיכולה לתת קרב טוב למוצרים שנמצאים כעת בשוק.

לפי איך שזה נראה, היום ובשנים הקרובות כנראה שהמציאות המדומה תשמש בעיקר למשחקים. כמובן שיש עוד דרך ארוכה ועם הזמן יתפתחו עוד תחומים שבהם יהיה ניתן לשלב את טכנולוגיית ה-VR. אך בינתיים נעזור לכם להבין את המוצרים הקיימים בשוק, ע״י חלוקה שלהם ל-3 קטגוריות מרכזיות:

 1. משקפי מציאות מדומה כבדים– אלה אותם משקפי מציאות מדומה שלוקחים את הטכנולוגייה הנוכחית ומנסים למתוח אותה עד הקצה. בין החברות השונות שמפתחות אותם ניתן למצוא את Oculus, HTC, Playstation ועוד חברות קצת פחות מוכרות. אלה המוצרים שנמצאים בחזית עולם המציאות המדומה ובהתאם גם יהיו המוצרים הכי יקרים בשוק.
  המשקפיים האלו לובשים צורה של מעין קסדה עם אוזניות ומסך לעיניים שמטרתו לבודד אותך מהעולם האמיתי. המשקפיים האלה משתמשים בטכנולוגיות שונות כדי לעקוב אחר תנועות הראש שלך, תזוזות העיניים ומצורף עליהם שלטים שמהווים את הדרך שבה אתה מתקשר עם העולם הוירטואלי.
  מעבר למחיר שלהם שנע בין 400$ ל-800$, צריך לקחת בחשבון שהמשקפיים האלה צריכים מחשב חזק שיוכל לתמוך בהם. בהרבה אתרים שמוכרים את מוצרי מציאות מדומה אפשר לראות גם שמוכרים מארזי מחשב שנבנו במיוחד כדי לתמוך במשקפיים.
  עם יש לכם פלייסטיישן 4 אז תוכלו לנשום לרווחה מאחר שהמשקפי מציאות מדומה שלהם מתחברים דרך ה-PS4 ובמקרה הם גם הכי זולות בקטגורייה, אבל תצטרכו לחכות עד לאוקטובר 2016 ושישיקו אותם.

  17136184135_2237b6b884_b-min

 2. משקפי מציאות מדומה קלים– כפי שהסברנו לכם מקודם גוגל לקחה על עצמה את הנישה הזו, עם זאת יש עוד כמה מתחרים אך בשל המחיר הזול של המוצרים האלה היא פחות משמעותית פה- סך הכל Google Cardboard עולים בסביבות ה-17$.
  אלו משקפיים שמתאפייניות בכך שהן עשויות מקרטון שלא מכילות שום חומרה או טכנולוגיה. אז מאיפה התמונות מגיעות אתם שואלים? מהסמארטפונים שלכם. כל מה שהם מספקים זה מסגרת שבה ניתן להניח את הטלפון שמכיל בתוכו את מה שצריך כדי להתחר לעולם הוירטואלי. כנראה שבזמן הקרוב לא נראה משחקים מתוחכמים, אלא יותר סרטים, אזורי התמצאות (שבהן אתה מסתובב ומסתכל סביבך) ועוד דברים מגניבים. לכן, אם אתם רוצים להתנסות קצת ב-VR וזה לא בוער בדמכם לשחק את המשחקים מתקדמים, כנראה שזה המוצר בשבילכם.

  download-min

   

 3. משקפי מציאות מדומה בינוניים– בקטגורייה הזו יש הרבה סוגים של משקפי VR, שלכל אחד מהם יש מאפיינים אחרים. עם זאת ניתן להגיד שהם מעין הכלאה בין שתי הקטגוריות האחרות. בחלקם הסמארטפון מציג את התמונה והשינוי הוא החלפה של הקרטון במסגרת קשיחה ובתוספת של כמה כפתורים שאיתם ניתן לשלוט בתוכן המוצע- Samsung Gear ו-Zeiss VR One. בחלקם הטכנולוגיה מובנית בתוך המכשיר אך בצורה פשוטה יותר. הם מעין פתרון זול יותר לחוויה של המשקפיים הכבדים- FOVE VR. המשקפיים האלה זה פתרון ביניים לאלו שמתלבטים בין השקעה גדולה לחוסר הרצון לקנות משקפי VR מקרטון והמחיר הממוצע שלהם ינוע בממוצע בין 80$ ל-200$.
  כנראה שבזמן הקרוב עוד נראה הרבה מוצרים חדשים שיצוצו וינסו לענות על צרכינו בצורות שונות וזו רק ההתחלה.

  15247457825_2514edca40_o-min

   

כמובן שכל מה שהסברנו לכם עכשיו היה רק חלק קטן ממה שיש לנו להציע לכם. תרגישו חופשי לעיין בדפי הסקירות שלנו כדי להתרשם מכל משקפי המציאות מדומה שיש בשוק, המשחקים הכי חמים ועוד הרבה כתבות שיחברו אתכם לעולם ה-VR.


תגובות

תגובות

יכול לעניין אותך

הצהרת הכוונות של Apple

סטרלינג קריספין, המתכנת ומעצב חווית משתמש שעומד מאחורי Cyber Paint, התמנה לתפקיד ״חוקר אב-טיפוס״ במחלקת …